Każdy, kto w obecnych czasach jest zainteresowany nauką języków obcych bez większych trudności znajdzie w Internecie serwisy, które go w tym wspomogą. Najprostsze z nich uczą tylko samych słówek, ale można też znaleźć i pełne interaktywne kursy umożliwiające samokształcenie. Żaden z nich jednak nie uwzględnia specyfiki pracy osób niewidomych. Dlatego też osoby niewidome, które chcą z takich serwisów skorzystać prędzej czy później trafią na przeszkodę, z którą technicznie sobie nie poradzą. Takimi technicznymi przeszkodami są złożone interfejsy serwisu, po których trudno z użyciem programów odczytu ekranu efektywnie się poruszać, używanie w procesie nauczania elementów graficznych i video, oraz różnego rodzaju interaktywne gry i ćwiczenia, których z użyciem ScreenReadera nieda się wykonać. To wszystko sprawia, że osoby niewidome rzadko sięgają po tą formę wspomagania swojej językowej edukacji. W tej sytuacji z pomocą może przyjść serwis Audiolingo http://www.audiolingo.pl/
Audiolingo jest serwisem wspomagającym naukę języków przygotowanym dla osób z dysfunkcją widzenia. Jego interfejs jest prosty. Po stronie łatwo się nawiguje z użyciem ScreenReadera, a ćwiczenia językowe nie wykorzystują elementów graficznych i są tak pomyślane, aby można je było wykonać przy użyciu programu odczytu ekranu. Osoby słabowidzące mogą wspomóc się wbudowanym w stronę narratorem, który syntetycznym głosem może odczytywać wyłącznie zawartość menu lub wspierać ich w całym serwisie. Pozycje menu można uaktywniać w tradycyjny sposób, poprzez aktywowanie myszką, lub enterem odpowiedniego linku, albo używając przypisanych do nich klawiszy skrótów. Do tego celu wykorzystywane są kombinacje klawiszy nie wchodzące w konflikt z używanymi przez programy odczytu ekranu “Klawiszami szybkiej nawigacji”. I tak kolejne pozycje menu aktywujemy wciskając cyfry z klawiszem shift i Alt, zaś w obrębie lekcji i ćwiczeń ich poszczególne opcje wybieramy używając cyfr umieszczonych na klawiaturze numerycznej. Niestety przy takim rozwiązaniu osoby posiadające komputery bez tego bloku klawiszy nie będą mogły z tej funkcjonalności skorzystać. W tym przypadku rozwiązaniem jest podłączenie do laptopa standardowej klawiatury, albo zakup małej numerycznej klawiaturki. Wspomaganie głosowe można szybko włączyć i wyłączyć klawiszami „+” – plus „i” – minus.
W obecnej chwili w Audiolingo możemy uczyć się pięciu języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Każdy kurs językowy podzielony jest na trzy poziomy nauczania: podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany. Po wybraniu poziomu musimy wskazać moduł nauczania. Do wyboru mamy cztery moduły: “Słownictwo”, “Gramatyka”, “Teksty i dialogi” oraz “Bibliotekę dźwięków”. Moduł “Słownictwo” uczy nas słówek. W tym miejscu, możemy wpisywać prezentowane w ćwiczeniach słówka a program na bieżąco analizuje poprawność ich napisania. W module “Gramatyka” poznajemy gramatykę a moduł “Teksty i dialogi” uczy nas rozumienia tekstu czytanego i ze słuchu. Ciekawym pomysłem jest moduł “biblioteka dźwięków”, w którym musimy rozpoznawać dźwięki i podawać obcojęzyczne nazwy zdarzeń, zjawisk i przedmiotów, do których one pasują. Każdy opisywany wyżej moduł składa się z rozdziałów, zaś każdy rozdział z kilku lekcji. Lekcje zawierają zarówno treści pisane jak i nagrania audio. Podczas przerabiania materiału, poszczególne ćwiczenia w lekcji pojawiają się tak długo, dopóki wszystkie nie zostaną oznaczone znacznikiem “Umiem”.
Aby skorzystać z kursu, należy w serwisie stworzyć własne konto, na które musimy się zalogować. Osoby posiadające urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą systemu Android w wersji 4.2 i wyższej, mogą także użyć mobilnej aplikacji. Aby ją zainstalować należy z poziomu mobilnego urządzenia otworzyć stronę serwisu i z niej ją pobrać. Dla mobilnych urządzeń Apple na razie nie ma takiej aplikacji, ale twórcy serwisu nie wykluczają jej stworzenia. Szkoda, że aplikacja ta nie jest dostępna w Sklepie Google, bo domyślnie mobilne urządzenia ze względu na bezpieczeństwo mają blokowaną opcję instalowania aplikacji z poza tego sklepu. Użytkownik sam musi to odblokować, ale żeby to zrobić trzeba wiedzieć, w którym miejscu w panelu ustawień urządzenia opcja ta się znajduje. A to dla mniej zaawansowanych użytkowników może być problemem.
Korzystanie z serwisu jest odpłatne. Koszt poniesiony za dostęp do kursu językowego jest prawdopodobnie dużo niższy niż pieniądze, które zapłacimy korzystając z nauczania przez wykwalifikowanego nauczyciela lub z usług szkoły językowej. Musimy jednak pamiętać, że kupujemy dostęp do konkretnego kursu językowego a nie do serwisu. Dlatego też każdy kurs musimy osobno wykupić. Za dostęp do kursu z aplikacji mobilnej musimy także dodatkowo zapłacić.
Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś kursu, mamy możliwość bezpłatnego przetestowania działania serwisu. Korzystając z jego darmowej (demonstracyjnej) wersji, można wybrać dowolny kurs na każdym z trzech poziomów nauczania. W wersji demonstracyjnej w każdym rozdziale dostępna jest tylko jedna lekcja. Jest to wystarczająca ilość, żeby zorientować się w działaniu serwisu i móc podjąć decyzję o jego dalszym pełnym wykorzystaniu.