Zapraszamy studentów i pracowników uczelni do zwiedzania zmodernizowanej Biblioteki Narodowej. Zapewniamy tłumaczenie na język migowy (PJM) i prowadzenie zwiedzania z uwzględnieniem udziału osób niewidomych i słabowidzących.
Zwiedzanie jest dedykowane osobom, które mogą być zainteresowane poznaniem dostępności, funkcjonowania i bogatych dziejów narodowej książnicy.
Zgłoszenia indywidualne lub grupowe są przyjmowane do udziału w zwiedzaniu w następujących terminach:
- 18 kwietnia 2023, godz. 10:00,
- 20 kwietnia 2023, godz. 10:00,
- 9 maja 2023, godz. 10:00,
- 11 maja 2023, godz. 10:00.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: a.glowacka@bn.org.pl
Do Biblioteki Narodowej można dzwonić, korzystając z usługi tłumacza języka migowego online.
W Kolekcji „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” w serwisie polona2.pl udostępniliśmy kolejne cyfrowe kopie rękopisów, z dodanym formatem dostępnym dla osób niewidomych i słabowidzących:
- Tadeusz Gajcy – Do potomnego,
- Kazimierz Przerwa-Tetmajer – Z VI seryj poezyj: z cyklu Tęsknica…,
- Stanisław Ignacy Witkiewicz – Marzenia improduktywa: dywagacja metafizyczna.
Osobom niewidomym teraz jest łatwiej poruszać się po Bibliotece Narodowej.
Orientację przestrzenną wspiera system znaczników elektronicznych. Informacje o przestrzeni konsultowaliśmy z niewidomymi użytkownikami. Na stronie internetowej można pobierać wskazówki dojazdu i dojścia z przystanków do budynków Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim w Warszawie.
W Czytelniach BN są dostępne stanowiska komputerowe wyposażone w programy asystujące, skanery, a także stacjonarne i przenośne powiększalniki. Czytelnicy mogą również korzystać z urządzenia lektorskiego.