Czy wsparcie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami może dotyczyć Waszej sytuacji zdrowotnej? Co trzeba wziąć pod uwagę zwracając się do BON?
Czy Twój stan zdrowia pasuje do jednego lub kilku opisanych poniżej?
Jestem osobą z udokumentowaną niepełnosprawnością, mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Tak. BON będzie wspierać cię na wiele sposobów z uwzględnieniem charakteru Twoich problemów zdrowotnych. Mamy doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami narządów ruchu, wzroku, Głuchymi i słabosłyszącymi itd.
Jestem osobą, której problemy są natury psychicznej i są udokumentowane przez lekarza.
Tak. Możesz liczyć na wsparcie BON w procesie studiowania. Z usług i rekomendacji BON korzystają osoby dotknięte zaburzeniami depresyjno-lękowymi, chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD), fobią społeczną oraz innego rodzaju trudnościami.
Jestem osobą z problemami natury psychicznej, ale nie mam historii leczenia ani dokumentacji medycznej.
Tak. Rozumiemy, że Twój stan zdrowia mógł ostatnio ulec pogorszeniu. Po wsparcie BON zgłaszają się również osoby, które z różnych przyczyn nie szukały dotąd porady lekarza i na poprzednich etapach edukacyjnych po prostu “dawały radę”. Przy współpracy z Centrum Pomocy Psychologicznej UW, nasze biuro może wesprzeć Cię i wyrównać Twoje szanse podczas studiów.
Jestem osobą neuroróżnorodną, ze spektrum autyzmu (ASD), ADHD.
Tak. Mamy doświadczenie z osobami autystycznymi, z szeroko pojętego spektrum. Rozumiemy trudności i ograniczenia dotykające osoby z diagnozą ADHD. Skorzystasz ze wsparcia BON w postaci np. Indywidualnej Organizacji Studiów, sprzętu ułatwiającego sporządzanie notatek, doradztwa technologicznego, tutoringu studenckiego.
Doświadczam skutków długotrwałej choroby, częstych hospitalizacji itp.
Tak. W BON pomagamy wyrównać szanse w studiowaniu osobom dotkniętym np. przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, chorobami onkologicznymi, w trakcie rekonwalescencji po ciężkim wypadku itp.
Tymczasowy stan zdrowia wpływa na tok mojego studiowania.
Tak. Możesz liczyć na wsparcie BON podczas przejściowych problemów zdrowotnych, które utrudniają Twoje studia. Zgłaszają się do nas studenci np. doświadczający skutków COVID, ze złamaniami kończyn.
Żadne z powyższych stwierdzeń do mnie nie pasuje. Uważam jednak, że stan mojego zdrowia negatywnie wpływa, bądź utrudnia studiowanie.
W tym przypadku skontaktuj się z BON. Przedstaw swoją sytuację. Być może szczególny charakter Twoich problemów zdrowotnych pozwala na wsparcie biura. Możliwe też, że skierujemy Cię do innej jednostki na Uniwersytecie Warszawskim, której charakter będzie odpowiedni do Twoich potrzeb.
Ważne! Jakie dodatkowe warunki i czynniki musisz wziąć pod uwagę.
Licz się z koniecznością udostępnienia nam szczegółowych informacji o Twoim stanie zdrowia.
Nasze wsparcie jest możliwe jedynie, gdy dysponujemy już dokumentacją medyczną potwierdzającą Twój stan zdrowia. W przypadku problemów zdrowia psychicznego taką dokumentację może pomóc Ci zdobyć Centrum Pomocy Psychologicznej UW.
Szanujemy Twoje prawo do ochrony informacji wrażliwych. Jednak dokumentacja medyczna i pisemne podsumowanie kluczowych zawartych w niej wniosków jest nam niezbędna podczas innych starań na uczelni niż dostosowania procesu studiowania, w których pośredniczy BON (np. na potrzeby starań o stypendium czy zapomogę).
Wymagamy z Twojej strony współpracy i zaangażowania.
Szanując autonomię studenta, będziemy działać jedynie w odpowiedzi na Twój formalny wniosek o zmiany formy studiowania lub inne rozwiązania wspierające.
Masz gotowość, aby wprowadzać zmiany w swoich dotychczasowych strategiach uczenia się i rozwiązywania napotykanych problemów. Twoja chęć studiowania powinna motywować cię do podejmowania wysiłku i zmian, pomimo dotykających cię trudności wynikających ze stanu zdrowia.
Licz się z tym, że efektywność wsparcia, z jakiego skorzystasz, może wymagać od Ciebie zgłaszania zmian w zakresie stanu zdrowia i wynikających z tego potrzeb.
Wdrożenie dostosowań może wymagać cierpliwości (np. czasem podjęcie ustaleń pomiędzy jednostkami Uniwersytetu może wymagać czasu);
Weź pod uwagę możliwość przeżycia frustracji związanej z ograniczeniami możliwego wsparcia lub — w uzasadnionych przypadkach — z jego odmową.
Wparcie BON nie jest sposobem na “łatwiejsze studia”.
Dostosowania i pomoc biura ma na celu wyłącznie wyrównanie szans w procesie studiowania.
Nadal obowiązuje cię ten sam poziom wymagań merytorycznych. Nieodłącznym aspektem chronienia praw studenta jest poszanowanie jego prawa do standardowego poziomu wymagań merytorycznych oraz do adekwatnej oceny umiejętności. Obowiązuje nas zasada, że proponowane wsparcie nie może prowadzić do obniżenia poziomu wymagań akademickich.
Dla zaliczenia określonego kursu/kierunku konieczne jest osiągnięcie określonych elementów wiedzy i umiejętności. Określone są one przez prowadzącego kurs w syllabusie lub przez władze jednostki w tzw. sylwetce absolwenta danego kierunku. Wymagane jest to niezależnie od indywidualnych technik i czasu dojścia do tego celu. Nie zmieniają tych wymagań okoliczności zdrowotne wyjaśniające określone ograniczenia lub niemożność w zakresie pewnych aktywności.