Co to jest IOS i dlaczego warto się o nią ubiegać?

Indywidualna organizacja Studiów (IOS) to zestaw zmian i dostosowań procesu studiowania. Jej wprowadzenie ma pomóc w likwidacji barier spowodowanych sytuacją zdrowotną studenta, które wpływają na proces kształcenia i utrudniają zdobywanie i prezentowanie wiedzy oraz funkcjonowanie w środowisku akademickim.

Uwaga! Zastosowane zmiany służą jedynie wyrównaniu szans i nie mogą wpłynąć na poziom wymagań wobec studenta, czy poziom jego kształcenia! To nie jest “ułatwienie” studiowania.

Przykłady stosowanych zmian w organizacji studiów:

• modyfikacja formy egzaminu (zastosowanie komputera, dostosowanie arkusza egzaminacyjnego, wydłużenie czasu trwania egzaminu),
  • zmiana limitu dopuszczalnych absencji — uwaga! Maksymalny przyznawany limit absencji wynosi 50%.
  • zmiana terminów rozliczania zobowiązań itp.

Kroki do uzyskania Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS).

Uzyskanie rekomendacji w sprawie IOS w BON:

• Rejestracja w BON i dostarczenie dokumentacji medycznej potwierdzającej trudności wynikające ze stanu zdrowia.
  • Umówienie się na spotkanie z konsultantem BON (omówienie sytuacji zdrowotnej i studenckiej) UWAGA! Jeśli to Twój kolejny IOS, a Twoja sytuacja zdrowotna nie uległa zmianie, doświadczasz stałych trudności potwierdzonych orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, zgłoś to koniecznie w kontakcie z BON. Twoja opinia zostanie przygotowana bez konieczności oczekiwania na termin konsultacji.
  • Złożenie  wniosku  o IOS w systemie USOS

Ostateczny kształt nadaje opinii konsultantka prowadząca sprawę. Mają Państwo prawo do wglądu do treści tej opinii i otrzymują Państwo kopię wiadomości przesyłanej Kierownikowi Jednostki Dydaktycznej.

Przekazanie rekomendacji do Jednostki Dydaktycznej

Decyzję o wprowadzeniu indywidualnej organizacji studiów podejmuje Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) na podstawie rekomendacji przekazanej z BON. KJD może zaaprobować te dostosowania, które nie wpłyną na wymagany poziom kształcenia z uwzględnieniem specyfiki studiowanego kierunku.

Informacje przekazywane do jednostek dydaktycznych.

W związku z wprowadzeniem w 2021 roku nowych wzorów rekomendacji dotyczących Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS) Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami przekazuje Kierownikowi Jednostki Dydaktycznej (KJD) informację o charakterze funkcjonalnych trudności, istotnych ze względu na rodzaj adaptacji (bez udostępniania dokumentacji źródłowej), na potrzeby lepszego zrozumienia sytuacji studenta i podjęcia decyzji o charakterze i zakresie wsparcia.

Dokładamy przy tym starań, by był to wyłącznie zakres informacji niezbędny dla zrozumienia charakteru barier napotykanych przez studenta.

Wdrożenie zmian w organizacji studiów

Po otrzymaniu decyzji Kierownika Jednostki Dydaktycznej (KJD) student może ustalać z Dydaktykami prowadzącymi zajęcia zakres i sposób wprowadzania zmian dopuszczonych do wdrożenia w trakcie zajęć.

Przed egzaminami lub zaliczeniami student może wnioskować o ich dostosowanie zgodnie z IOS. Dostosowania mogą być umówione bezpośrednio z prowadzącym zajęcia lub zgłoszone za pośrednictwem wniosku w BON.

Składanie wniosku o indywidualną organizację studiów w USOSie — instrukcja

1. Należy zalogować się na swoje konto w systemie USOS, a następnie wybrać zakładkę “dla studentów”.
  2. Po lewej stronie pojawi się lista zakładek. Należy wybrać zakładkę o nazwie “podania” i dalej opcję “złóż podanie”.
  3. Powinna pojawić się lista rodzajów podań do wyboru. Należy wybrać podanie o nazwie “BON – podanie o zmianę organizacji studiów” i wypełnić pole dotyczące treści podania.
  4. Na koniec należy podanie zatwierdzić, żeby po migracji danych było widoczne w systemie dla pracowników Uniwersytetu.

Informacje uzupełniające

Konsultacje są prowadzone stacjonarnie, telefonicznie lub poprzez wybrany komunikator internetowy. Dokumentację można dostarczyć za pośrednictwem formularza rejestracyjnego albo poczty tradycyjnej lub przesyłając mailem z adresu na domenie Uniwersyteckiej.

Rekomendacja dotycząca wsparcia akademickiego, która powstaje na podstawie dokumentacji medycznej, jest przesyłana do Kierownika Jednostki Dydaktycznej (KJD) do wiadomości studenta.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji KJD należy ustalić szczegóły rozliczania zobowiązań z wykładowcami.