Wskazówki dotyczące charakteru dokumentacji stanowiącej podstawę w staraniach o wsparcie akademickie z pośrednictwem Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW

Nie mam dokumentacji. Co mogę zrobić?

Żeby uzyskać wsparcie BON, konieczne jest udokumentowanie stanu zdrowia. Bez tego nie będziemy mogli wyrównać Twoich szans na studiach. Uzupełnij dokumentację jak najszybciej!

Jak uzupełnić dokumentację?

• Poproś swojego lekarza, specjalistę, u którego się leczysz o zaświadczenie o stanie Twojego zdrowia.
  • Zdobądź kopię karty pacjenta / epikryzę ze szpitala lub ośrodka, w którym Cię leczono.
  • W przypadku trudności psychicznych poproś swojego lekarza o wypełnienie opracowanego przez BON formularza.
  • Jeżeli nie masz żadnej historii leczenia, a trudności mają naturę psychiczną — udaj się do Centrum Pomocy Psychologicznej UW, by uzyskać pomoc i opinię specjalisty.

Jakie dokumenty dostarczyć do BON?

W BON oferujemy studentom wsparcie w zakresie wyrównywania ich szans akademickich. Możliwe jest to wyłącznie na podstawie:

• dokumentacji medycznej zawierającej opis funkcjonalnych następstw aktualnego stanu zdrowia lub;
  • wszelkiego rodzaju dokumentacji wskazującej na funkcjonalne aspekty sytuacji zdrowotnej. Mogą to być między innymi:
    • opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznych,
    • zaświadczenia i epikryzy lekarskie,
    • orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Ważne! Dokumentacja nie powinna być starsza niż 90 dni (nie dotyczy orzeczeń o stopniu niepełnosprawności).

Dokumentacja powinna zawierać:

• opis aktualnego stanu zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem tych objawów, które mogą:
    • rodzić bariery w procesie uczenia się,
    • wymagać określonych warunków zamieszkania,
    • wymagać zmian stylu życia rzutujących na tempo lub efektywność nauki;
  • informacje o prawdopodobnym czasie wystąpienia początków objawów;
  • informacje o natężeniu i dynamice zmian objawów w czasie;
  • informacje o aktualnie prowadzonym leczeniu i towarzyszących mu skutkach ubocznych;
  • informacje o aktualnych zaleceniach służących poprawie lub stabilizacji stanu zdrowia;
  • informacje o spodziewanym czasie, w jakim powinna nastąpić ponowna ewaluacja ustaleń zawartych w dokumentacji.
  • w przypadku studentów z trudnościami z obszaru zdrowia psychicznego i studentów uzależnionych niezbędne jest udokumentowane podjęcie leczenia. Tylko spełnienie tego warunku umożliwi nasze wsparcie procesu studiowania.

Gotowy formularz dla osób z problemami natury psychicznej

Dla studentów z problemami natury psychicznej pomocny może się okazać formularz dla lekarza stanowiący podstawę w staraniach o wsparcie akademickie z pośrednictwem Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW.

W przypadku chęci bezpośredniego skorzystania z załączonej listy prosimy o wypełnienie pola „dane”, zaznaczenie stosownych punktów i zaparafowanie poniżej informacji o łącznej ilości postawionych znaków ““.

Na drugiej stronie tego formularza załączamy zestawienie obszarów trudności, na których skupiamy się, porządkując rozumienie napotykanych przez studenta barier i planując działania wspierające.

Jak wykorzystujemy dostarczone dokumenty?

Poufność

Dokumentacja medyczna w BON podlega szczególnej ochronie. Nie przekazujemy jej do innych jednostek UW. Nie ujawniamy szczegółów Twojej historii leczenia. Możemy przekazać Kierownikom Jednostek Dydaktycznych (KJD) w przypadku rekomendacji Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS) ogólny charakter Twoich problemów zdrowotnych. Pomoże to im zrozumieć bariery, na które możesz napotykać i zaaprobować proponowane wsparcie, czy dostosowania.

Ocena zawartości dokumentacji

Pozostaje dla nas jasne, że związek między poszczególnymi objawami, wynikającymi z nich barierami i adekwatnym wsparciem ma każdorazowo charakter indywidualny i jest wielokierunkowy.

Informacje zawarte w przygotowanej dokumentacji medycznej mają na celu zaplanowanie proponowanego wsparcia. Nie może ono zmniejszać stawianych studentom wymagań związanych z poziomem wiedzy czy nabytymi umiejętnościami. Ma ono redukować wpływ barier po stronie standardowego sposobu organizacji studiów (np. zmieniać sztywne ramy sesji egzaminacyjnych czy limit akceptowalnych nieobecności, odroczyć obowiązki w czasie np. poprzez urlop zdrowotny).

Kompletność, ważność dostarczonej dokumentacji

W przypadku gdy przedstawiona dokumentacja:

• jest niepełna,
  • jest zniszczona,
  • pozostaje w rozbieżności z przeprowadzonym ze studentem wywiadem,
  • jest oceniana przez pracowników BON jako niewystarczająca,

student może zostać poproszony  o jej uzupełnienie lub/i skierowany na konsultacje do lekarza specjalisty współpracującego z Biurem. Dokumentacja medyczna – z wyjątkiem orzeczeń o stopniu niesprawności – powinna być nie starsza niż 90 dni.

Poniżej do pobrania formularz dla lekarza psychiatry:

Pobierz Formularz dla lekarza.