Coraz większa dostępność w internetowych księgarniach zabezpieczonych tylko znakiem wodnym eBooków w formatach PDF i EPUB, sprawia, że osoby niewidome zamiast skanować papierowe książki częściej sięgają po ich elektroniczne wersje. Przygotowanych w ten sposób dokumentów nie można edytować a co za tym idzie nie da się też otworzyć ich w popularnych edytorach tekstu. Można je tylko czytać w oprogramowaniu pełniącym funkcję przeglądarki. Takim czytnikiem elektronicznych publikacji jest program QRead.
QRead, to przeglądarka opracowana na potrzeby osób niewidomych. Program pracuje w 32 i 64 bitowej wersji systemu Windows. Wersję demo przeglądarki z polskim interfejsem możemy pobrać ze strony firmy ECE – www.ece.com.pl – która dokonała spolszczenia interfejsu oprogramowania i jest jego oficjalnym dystrybutorem w Polsce.
Program jest dostępny w wersji instalacyjnej i przenośnej. Oprogramowanie wprawdzie nie jest darmowe, ale koszt jego zakupu nie przekracza kwoty 140 zł. Ponieważ QRead jest oprogramowaniem specjalistycznym, to koszty poniesione na jego zakup możemy sobie odliczyć od podatku. Należy pamiętać, że odliczenia takiego dokonujemy na podstawie faktury sprzedaży.
Po uruchomieniu oprogramowania poproszeni zostaniemy o jego aktywację. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup programu, z jego funkcjonalnością możemy zapoznać się uruchamiając go w trybie demonstracyjnym. Jedyne ograniczenie wersji demo dotyczy liczby stron przeglądanego dokumentu. Poza tym wszystkie inne funkcje programu są dostępne.
Co może przeglądarka QRead?
QRead może otworzyć dokument w takich formatach jak niezabezpieczone, lub zabezpieczone tylko znakiem wodnym pliki PDF i EPUB, HTML, HTM, CHM, DOCX i TXT. Każdy z wyżej wymienionych dokumentów niebędący w formacie txt, możemy przekonwertować do tego formatu. Otwarty dokument można odczytywać przy użyciu własnego programu odczytu ekranu, albo zlecić jego odtworzenie przeglądarce. QRead odczytuje dokumenty korzystając z domyślnie ustawionego w systemie syntezatora mowy. Jeżeli przeglądamy dokument w którymś z bardziej zaawansowanych formatów, to przeglądarka umożliwia nam nawigowanie po jego treści wykorzystując takie elementy jak nagłówki, strony i linki.
Do tych wymienionych powyżej elementów możemy szybko przemieszczać się za pomocą odpowiednich skrótów klawiaturowych. Dodatkowo, jeżeli dokument posiada spis treści, to możemy go w programie wyświetlić i użyć, jako kolejnego elementu nawigacyjnego. Przeglądanie dokumentu można też przyspieszyć poruszając się po jego treści z użyciem procentowego wskaźnika jego odczytania. Zerowa wartość na tym pasku ustawia nas na początku dokumentu a wartość sto procent na jego końcu.
Treść przeglądanego pliku można oznaczyć dwoma rodzajami zakładek. Zakładką pełniącą funkcję standardowej zakładki umieszczanej w miejscu, w którym skończyliśmy czytać i zakładką opisową, dzięki której możemy oznaczyć różne miejsca dokumentu. Zakładki związane są z odczytywanym plikiem tak więc po jego ponownym otwarciu będą się one w nim znajdować.
Przeglądarka dysponuje także rozbudowanym mechanizmem przeszukiwania dokumentu według podanych słów. Korzystając z tej funkcji w oparciu o wyrażenia regularne możemy zbudować wzorzec wyszukiwania.
Podsumowując QRead, to w dobie coraz powszechniejszych Ebooków bardzo przydatne narzędzie. Jego dużymi zaletami są polski interfejs użytkownika i polskojęzyczna pomoc, prostota obsługi, dostępność wersji demo, dostępność programu w dwóch wersjach – instalacyjnej i przenośnej, praca w każdej wersji systemu Windows, oraz niezbyt wysoka cena.