Główna strona projektu lektury.gov.pl
Ruszył rządowy projekt Lektury dostępny pod adresem lektury.gov.pl, w którym można znaleźć szkolne lektury do szkół podstawowych i liceów. Są to pozycje udostępnione w domenie publicznej, które już się w internecie znajdują, ale trzeba ich szukać na różnych stronach. Serwis Lektury gromadzi je w jednym miejscu.
Serwis posiada dwa mechanizmy wyszukiwania zbiorów. Można do nich dotrzeć poprzez wyszukiwarkę, albo przeglądając katalog. Katalog wyposażony jest w mechanizm filtrów umożliwiający wyświetlenie zbiorów według autora, gatunku, rodzaju, epoki i formatu. Nie potrzebnie tylko do każdego linku prowadzącego do zbioru umieszczonego na liście wyszukanych pozycji dodany jest opis o treści “Szczegóły książki”, co sprawia, że każdy link na który najedziemy wirtualnym fokusem ScreenReadera zaczyna się tym tekstem. Rozwiązanie to osobom niewidomym utrudnia przeglądanie wyników wyszukiwania.
Utwory można czytać online, słuchać w postaci audio, pobrać na komputer w formacie EPUB, MoBI i PDF, albo czytać w aplikacji mobilnej Legimi. Część tytułów objętych prawami autorskimi dostępnych jest tylko w tej aplikacji. Aplikację można pobrać zarówno na telefony jak i tablety.
Czytnik online pozwala na wyświetlenie spisu treści, przejście do następnej i poprzedniej strony. W tekście wyświetlanej pozycji znajdują się odnośniki do przypisów. Treść publikacji wyświetlana w czytniku jest dostępna dla programów odczytu ekranu.
W odtwarzaczu audio możemy wstrzymać i wznowić odtwarzanie książki, przejść do następnego, poprzedniego rozdziału, przewinąć odtwarzanie o 5 sekund i przyśpieszyć albo zwolnić tępo odtwarzania.
Czytnik online i odtwarzacz audio są dostępne dla programów odczytu ekranu. W czytnikach tych brakuje mi skrótów klawiszowych do sterowania nimi. Wprawdzie wszystkie elementy czytnika i odtwarzacza posiadają etykiety tekstowe, ale uważam, że skróty klawiszowe uprościły by nawigację.
Serwis jest dobrze podzielony na sekcje przy użyciu nagłówków i punktów orientacyjnych. Posiada linki “skoczki” umożliwiające szybkie przeniesienie fokusa do określonej jego sekcji. Wszystkie przyciski mają etykiety tekstowe i nawet zabezpieczenie Captcha przy formularzu kontaktowym posiada wersję audio.
Osoby słabowidzące chcące dostosować treść serwisu do swoich potrzeb muszą korzystać z mechanizmów dostępnych w przeglądarce (powiększania tekstu, dopasowywania go do obszaru przeglądarki czy odwracania kolorów) lub opcji własnych programów powiększających.
Serwis Lektury to na pewno potrzebna inicjatywa, która z biegiem lat będzie się rozwijać.
Więcej informacji o serwisie można znaleźć na stronie serwisu Świat Czytników.